Joulu-Kaltio odottelee tänä vuonna jo joulunjälkeistä aikaa. Kanteen valitsimme kuvan Pekka ja Teija Isorättyän Robohemians-robottibaarin asiakkaista, joita pääsee tapaamaan Aineen taidemuseon näyttelyssä Tipaton tammikuu Tornion Rajalla På Gränsen -kauppakeskuksessa 10.–25.1.2026.
Taiteilijapari Pekka ja Teija Isorättyän (ks. Kaltio 1/2022, kaltio.fi/ihmisen-rajaton-myotatunto) kädenjälki on tuttua julkisista taideteoksista kuten Tornion möljän ”Kojamo” ja ”Särkynyt lyhty”, Lappeenrannan ”Poliisin muikut” tai juuri Tikkurilassa paljastettu monumentaalinen ”Korppi”. Erilaisia liikkuvia robottiveistoksia he ovat myös tehneet jo pitkään; Berliinissä Isorättyät ylläpitivät ”Invalid Robot Factory” -taidetilaa parin vuoden ajan 2010-luvun alussa.
Robottibaari syntyi koronarajoitusten pyörteissä vuonna 2022, kun ”baareissa notkuminen ja tyhjänjauhaminen tuntuivat jopa luksukselta, johon ihmiskunnalla ei ole enää aikaa tai mahdollisuuttakaan.” Robohemians-baarin muut tekijät ova koodari Jaakko Niska sekä käsikirjoittajat ja ääninäyttelijät Samuli Pörhölä ja Marina de Ita.
Tiskillä juopottelevat siis robotit Veke, Tortsua ja Marina. ”Ja kaksi niistä on tämmösiä torniolaisia hurjia niin sanotusti,” Pekka ja Teija kertovat, ”sillä teoksen juuret ovat 90-luvun Torniossa ja lama-ajassa, jolloin ihmisiä joutui ikään kuin tarpeettomaksi.” Tuolloinen Tornio on nyt tuotu robottiaikaan: sammaltavissa jorinoissa korjataan hajonnutta Mitsubishia ja kerrotaan eeppisestä kaljanhakureissusta. Baarin nurkassa yksin istuva kaunotar lausuu välillä surumielisen runon.
”Meidän robotit kuvaavat aina ihmistä”, Pekka ja Teija kertovat. ”Antiikin tragedioissa ihmisen suurin moraalinen virhe oli hybris, eli se, että ihminen pyrkii jumalan kaltaiseksi. Me leikitään raamatullisella ajatuksella: niin kuin jumala loi ihmisen omaksi kuvakseen, ihminen loi robotin omakseen. Ja nyt ihminen on onnistunut luomaan tekoälyn, joka voi karata hallinnasta milloin tahansa. Ikaros lentää kohti aurinkoa. Mutta tarkoitus tässä ei ole osoitella muita ja naureskella, vaan itseähän siinä katsotaan.”
Isorättyöiden ensimmäisen Suomen-museonäyttelyn aikaan keväällä 2014 taiteilijat olivat liikkuneet ihmisroboteista kohti eläinhahmoja, ja heidän mukaansa pian saavutettaisiin ”ei oikein mikään” (ks. Kaltio 3/2014). Ehkä tämä ei-oikein-mikään paljastui kuitenkin ihmishahmoiseksi. ”Ihmiskunnan historia on jollakin tavalla takanapäin”, tekoälyn etenemisestä turhautuneet Isorättyät pohtivat. ”Mitä jos ihmisen kirjoittama historia alkoi Mesopotamiasta ja nuolenpääkirjoituksesta – ja sitten päättyikin tähän vuoteen, jolloin kone kirjoittaakin ja referoi historian ihmisten puolesta?”
Tipaton tammikuu Rajalla På Gränsen -kauppakeskuksessa (Länsiranta 10, Tornio)
10.–25.1.2026. Avoin avajaisjuhla tarjoiluineen lauantaina 10.1. klo 13.
Katso myös Robohemians-video: https://www.youtube.com/watch?v=0vz721-GpHc

Kannen kuva Maija Tammi.